Які харчові добавки не зашкодять здоров'ю?

Коли ви приходите в магазин за покупками, ви хочете придбати продукти, які подобаються вам не тільки за якістю і смаку, але і за зовнішнім виглядом. Не думаю, що вам буде приємно купити несвіжий твердий хліб або кисле молоко. І тут на допомогу виробникам приходять харчові добавки, які допомагають зберігати продукти ароматними і смачними довгий час.

Харчові добавки можуть надавати продуктам харчування більш приємний запах, смак, а також робити їх зовнішній вигляд більш привабливим. Для того, щоб поліпшити всі ці якості, застосовуються різні барвники, підсилювачі запаху і смаку. Щоб продукт не втратив необхідну консистенцію, використовують стабілізатори та емульгатори. Підвищити поживність продукту допомагають вітаміни, мінеральні речовини та підсолоджувачі. А щоб продовжити термін придатності, до їх складу додають антиокислювачі і консерванти.


Сьогодні мова піде про найбільш поширені харчові добавки

Перше, про що ми поговоримо, це консерванти. Ніхто з нас не буде їсти продукти, у яких закінчився термін придатності і які зіпсувалися. Для того, щоб продовжити їм термін життя, до них і додаються консерванти. Саме вони сприяють зменшенню зростання шкідливих мікроорганізмів, перешкоджаючи псуванню продукту.

Найпоширеніший консервант для продуктів в упаковці з пластику це бензоат і бензойна кислота. До таких продуктів відносяться всі напої і оселедець. Якщо ви алергік, або у вас астма, то ця добавка може викликати у вашого організму алергічну реакцію.

Однією з найбільш безпечних і не надають шкідливого впливу на організм людини харчових добавок є сорбінова кислота.

У ковбасні та копчені вироби в більшості випадків додається нітрит натрію. Ця харчова добавка допомагає більш тривалі терміни зберігати продуктам приємний колір. Також цей консервант запобігає збільшенню кількості спор ботулізму в законсервованих продуктах. Нітрит натрію дуже токсичний. З цієї причини ДСТУ суворо нормує кількість цього консерванту.

Поряд з використанням консервантів, виробники застосовують і інші способи збереження свіжості продуктів. По-перше, це пакети, які виготовлені з багатошарових бар'єрних плівок, так звані вакуумні упаковки. По-друге, звичайні сіль і оцет можуть виступати не тільки як приправи, але і в якості консервантів. І це набагато безпечніше.

Тепер розглянемо антиокислювачі. Ці речовини переривають самоокислення харчових компонентів і призначені для збільшення термінів зберігання продуктів. Їх часто додають у м'ясні продукти, чіпси, рослинне і вершкове масло. Аскорбінова, молочна і лимонна кислота, лецитин, токофероли - ось неповний список таких антиокислювачів, які нешкідливі для людського організму. Але є й такі, які можуть завдати певної шкоди здоров'ю. Наприклад, до шкідливих відноситься сульфіт, який додають у винні вироби і сухофрукти, в більшості випадків не згадуючи про це на упаковці.

Для збільшення терміну зберігання, і запобігання процесу гниття фруктів, а конкретно цитрусових, використовують тіабендазол, діфенал і ортофенол. З цієї причини рекомендується дуже добре промивати їх перед вживанням, оскільки перераховані вище речовини після нанесення утворюють на фруктах прозору невидиму воскову плівку.

У продукти для дитячого харчування, в соки і молочні продукти додають вітаміни та мінеральні речовини, які роблять цю їжу більш здоровою і якісною.

У виробництві часто використовують такі загусники, як желатин, пектин, агар-агар і модифікований крохмаль. Людський організм практично не здатен перетравлювати такі речовини. Продукти харчування, які зроблені з використанням агар-агар, дуже корисні, тому що цей загусник здатний зменшити кількість токсинів в організмі. Тому желе і мармелад потрібно хоча б інколи вживати в їжу.

Деякі продукти просто не можна виготовити без застосування певних харчових добавок. Наприклад, морозиво можна зробити, тільки використовуючи емульгатори і стабілізатори. Вони допомагають зберігати однорідні маси, запобігаючи їх розпад на складові частини. А майонез домашнього приготування залишається однорідним, завдяки яєчному жовтку, в якому міститься природний емульгатор - лецитин.

У продуктах харчування можна зустріти різні харчові добавки. Багато з них справляють позитивний вплив на організм, а деякі, навпаки, шкідливі для нього. Тому кількість таких добавок у складі продуктів піддається суворому контролю з боку державних органів. І саме з цієї причини, ми повинні мати про неї хоча б загальну інформацію.

Уважно читайте етикетки на продуктах і будьте здорові!

Коментарі